עבודה בחו”ל-ים של התלבטיות

הרבה פעמיים כשאנחנו מתחילים בפועל להתעניין בעבודה בחו"ל, אנחנו מתחילים לשאול את עצמנו שאלות שיכולות להטריד אפילו פיל, זה מתחיל מהשאלות הגדולות של 'לאן לטוס?' ו'עם איזו חברה?', וזה ממשיך לשאלות קטנות ומטרידות כמו 'מה אני אעשה ביום חופש?' השאלות הופכות לכל כך תכופות שאנחנו מתחילים לשאול את עצמנו את השאלה הכי גדולה האם זה בכלל נכון לטוס? אנחנו מתחילים להתלבט בינינו לבין עצמנו לגבי אחת החוויות הכי כיפיות שאנחנו יכולים לחוות, העבודה בחו"ל.

עבודה בחו"ל – התלבטות ענקית מס' 1

כל ישראלי מגיע בשלב כזה או אחר לשאלת המיליון, זה קורה לפעמים אחרי הצבא, זה יכול לקרות בין סמסטר לסמסטר, אחרי התואר, אחרי טיול גדול, כולנו חושבים על זה בסופו של דבר. לא כולנו באמת הולכים על זה בסוף, אבל אין ספק שהעבודה בחו"ל מעניינת את כולם. אז איך בכל זאת תוכלו לדעת אם זה מתאים לכם או לא? השיקול הראשון שתצטרכו לקחת בחשבון הוא המרחק מהבית, המשפחה והחברים – אם קשה לכם, אתם לא תוכלו לחלוק את זה עם הקרובים אליכם. שיקול נוסף הוא השפה, האם אתם במצב שאתם בכלל מסוגלים לדבר בשפה שהיא לא עברית באופן בסיסי אם לא שוטף. עוד שיקול מאוד חשוב הוא יכולת האינטראקציה שלכם עם אנשים, האם אתם באמת תוכלו להסתדר עם אנשים שלא מכירים אותכם טוב, או לצורך העניין עם לקוחות. ברגע שתענו לעצמכם על השאלות הראשוניות תוכלו לדעת האם העבודה בחו"ל מתאימה לכם או לא.

עבודה בחו"ל – התלבטות ענקית מס' 2

השאלה הכי גדולה שנשאלת לאחר שכבר החלטנו לטוס היא לאן, ארצות הברית? קנדה? אוסטרליה? סינגפור? יש כל כך הרבה מקומות עבודה בחו"ל שאנחנו רק צריכים לעצום עיניים ולשים אצבע על המפה ונוכל באותה מידה להחליט כך. ברור שהתשובה לשאלה האם לעבוד במקום כזה או אחר היא סובייקטיבית לחלוטין, כל אדם מתחבר לאוכלוסיה שונה, למוצר שונה, למזג אויר שונה. אין ספק שאנשים שגולשים יעדיפו לעבוד במקום עם שמש כמו קליפורניה או אוסטרליה, ואנשים שסובלים ממזג האוויר החם יעדיפו לעבוד בקנדה. את השיקול הזה אתם חייבים לקחת בחשבון, אם אתם רגישים למזג האוויר והוא משפיע על מצב הרוח שלכם קחו בחשבון שזה ישפיע על איכות העבודה שלכם ועל הכסף שתרוויחו, עובד מאושר הוא עובד שמרוויח, אם לא יהיה לכם טוב במקום בו אתם נמצאים מבחינת המיקום עצמו זה כאילו לא יהיה לכם טוב מבחינת החברה.

עבודה בחו"ל – התלבטות ענקית מס' 3

שאלה נוספת שנשאל את עצמנו, היא עם מי לטוס, האם לטוס עם חבר, חברה, קבוצת חברים, לבד, אולי אח או אחות גדולים, הרי רק עצם המחשבה על לטוס לבד מרתיעה אותנו בטירוף, בין אם תטוסו לבד ובין עם תטוסו עם עוד חברים עליכם לקחת בחשבון כמה דברים; מי שיגיע לבד, אומנם תקופת ההתאקלמות שלו בעבודה בחו"ל עלולה להיות קצת יותר קשה מבחינה רגשית, אבל מבחינת העבודה יהיה הרבה יותר פשוט גם בעליות וגם במורדות. מה הכוונה? אומנם אם תגיעו עם חבר טוב אז תוכלו להתאקלם הרבה יותר טוב ביחד ולהעלות זה לזה את המורל בתקופה הראשונית, אבל כשאחד מכם ימכור יותר טוב מהשני (וזה קורה) יהיה לכם הרבה יותר קשה להתמודד עם זה. אולי אחד מכם ירצה לעזוב פתאום והשני לא, אולי בכלל לא תוכלו לסבול אחד את השני מרוב שעות ביחד. חובה לקחת בחשבון את כל הדברים האלו לפני שאתם מחליטים לשים חברות בסיכון. מה גם שלטוס עם חבר או חברה אוטומטית מוריד את סיכויי ההשתלבות שלכם עם שאר העובדים בחברה ולמען האמת, זה די חבל, כי החברים שתכירו בתקופת העבודה יכולים בהחלט להיות חברים טובים לכל החיים.

עבודה בחו"ל – התלבטות ענקית מס' 4

הרבה פעמים אנחנו שואלים את עצמנו אם בכלל שווה לנו לטוס לצד השני של העולם רק בשביל כסף ובכלל, עושים שם כסף? הרי אף אחד לא יכול להבטיח לנו שנרוויח סכומים רציניים. אז נכון, אף אחד לא יכול להגיד לכם כמה תרוויחו בדיוק ואם תרוויחו ומי שיגיד לכם ויבטיח משקר, הכי הרבה שאפשר להבטיח מהארץ זה בעצם שתגיעו לחברה שכל מי שנמצא בה יעשה הכל כדי לעזור לכם ללמוד את אופי העבודה בחו"ל, איך למכור, למי למכור, איך להגדיל, איך להרוויח יותר. חשוב להבין, שאת הכלים יתנו לכם – אם תדעו לנצל אותם או לא זה כבר תלוי לחלוטין בכם.

עבודה בחו"ל – המלצה חמה או לא?

אי אפשר לתת תשובה חד משמעית בנוגע לעבודה בחו"ל ולרווחים שתוכלו לעשות בה. הדבר היחידי שאפשר להגיד בביטחון הוא שאתם תקבלו חוויה, חברים והרבה ידע וניסיון אם תלכו על זה. העבודה בחו"ל יכולה להיות קשה, מאכזבת, מתסכלת, והיא יכולה להיות מספקת, מרגשת ומהנה. זה הכל שאלה של איך תבחרו להסתכל עליה ואיך תבחרו לקבל את החוויה הזו. אבל בכל מקרה, זאת בהחלט עבודה ששווה לשקול.

Comments are closed.